Vznikne mi nárok na tehotenskú dávku?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončil v septembri 2022 po 8 rokoch a odvtedy som na úrade práce. Otehotnela som v decembri 2022, momentálne som v 13. týždni.

Vznikne mi nárok na tehotenskú dávku a platí v mojom prípade ochranná lehota?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste otehotneli do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia - skončenia pracovného pomeru, tak viete ísť na tehotenské/materské z ochrannej lehoty. Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské.

Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. Prepočítajte si tie dni, ale myslím si, že nárok na tehotenské aj materské budete mať.

S prianím pekného dňa,
Lenka