Vznikne mi nárok na podporu, keď ma zamestnávateľ neodhlásil z poisťovne?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

po skončení rodičovskej dovolenky chcem ísť na podporu.

Zmluvu som mala platnú len na jeden rok a tá mi skončila vo februári 2020. Zamestnávateľ ma zo sociálnej poisťovne neodhlásil. Mala by som tam mať ešte nejakých možno 5 dní dovolenky. Malý má 26. mája 2023 (piatok) 3 roky.

Ako postupovať, aby mi vyšla najvyššia možná podpora?

Mám trvať na tom, aby mi rodičovskú ukončili skôr?

Napr. 25. mája zobrať deň dovolenky + preplatiť zvyšnú. A 26. mája dať výpoveď.

Je to možné?

Vzniká mi nárok na dovolenku aj za rok 2021 a 2022, aj keď zmluva bola len na rok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ja by som si overila, čo vlastne spravil zamestnávateľ. Či Vás stále eviduje ako zamestnanca, alebo Vás len zabudol odhlásiť. A či pracovnú zmluvu teda berú ako na dobu neurčitú.

Nárok na dovolenku vzniká počas poberania materskej, konkrétne obdobie jej poberania neuvádzate. Ak ste v roku 2021 a 2022 boli iba na rodičovskej dovolenke, tak za toto obdobie nárok na dovolenku Vám nevznikne.

Čo sa týka podpory, po dohode so zamestnávateľom to uvedeným spôsobom môžete urobiť. Len nepodáte výpoveď, ale dohodu o skončení pracovného pomeru, ktorú Vám aj zamestnávateľ podpíše.

S prianím pekného dňa,
Lenka