Vznikne mi nárok na materskú?

Zodpovedané
10. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výpočtu a nároku na MD. Prvé zamestnanie mi skončilo v júni 2021 počas RD po cca 5 rokoch.

4.10.2022 som sa prihlásila na DNP pre prípad, ak by som náhodou v budúcnosti otehotnela.
23.12.2022 som nastúpila do práce. Pracovný pomer trvá. Teda akurát to, že som otehotnela a od 3.4.2023 som PN.

Od 27.12.2022 do 31.1.2023 som mala aj dohodu, z ktorej boli odvádzané odvody do SP. Kvôli ťažkostiam v tehotenstve bola ukončená.

Ako to bude s mojou materskou?

Budem mať vôbec nárok?

Termín pôrodu mám 17.8.2023 a tak cca 6.7.2023 by som mala nastúpiť na MD.

Keď som si to tak zrátala k 3.4.2023, tak do nástupu PN mám cca 216 spolu NP.

Ako je to počas PN?

Vznikne mi nárok na MD?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak máte nárok na materské.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. PN sa započíta do doby 270 dní. Mali by ste túto podmienku splniť, pokiaľ sa Vám neukončí pracovný pomer.

S prianím pekného dňa,
Lenka