Vznikne mi nárok na materské, keď nemám za posledné 2 roky odpracovaných 270 dní?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

zamestnaná som od roku 2016. Od októbra 2021 som bola kvôli zdravotným problémom na PN. Počas PN som otehotnela a pokračovala v nej z dôvodu rizikového tehotenstva. Synček sa v auguste 2022 narodil predčasne a po pár dňoch zomrel. Po pôrode som čerpala materskú 14 týždňov a následne prešla na PN, ktorá trvala do júla 2023. Vrátila som sa do zamestnania, avšak momentálne som opäť tehotná (4. mesiac). Od polovice novembra som PN kvôli rizikovému tehotenstvu. TP mám začiatkom júna 2024 a skoršie ukončenie PN a návrat do práce nepredpokladám. Za posledné 2 roky mám reálne odpracovaných aj s dovolenkou 135 dní. Zvyšok bol buď PN alebo materská.

Vznikne mi nárok na materské, keď nemám za posledné 2 roky odpracovaných 270 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, dni na materskej aj PN počas trvania pracovného pomeru sa započítajú do potrebných dní nemocenského poistenia, keď do požadovaného obdobia spadajú, pracovný pomer stále trval aj trvá.

S prianím pekného dňa,
Lenka