Vznikne mi nárok na materské a zároveň aj na tehotenské?

Zodpovedané
13. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na tehotenské. DNP mi zaniklo 31.1.2022. Vtedy som si ho platila pri prvom dieťatku, aby som mala vyššiu materskú. Študovala som na VŠ a mala som prácu na dohodu. Teraz som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, ktoré dovŕši 3 roky 10.8.2024.

Plánovali sme druhé bábätko a od 13.1.2023 som sa opäť prihlásila na DNP s vyšším vymeriavacím základom. Po 6 mesiacoch ho chcem znížiť a po dosiahnutí požadovaného počtu zaplatených dní zrušiť. Momentálne som v 6. týždni tehotenstva a predpokladaný termín pôrodu je 11.12.2023.

Vznikne mi nárok na materské a aj tehotenské?

Môžem DNP zrušiť, keď požiadam o dávku tehotenské?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj pri dobrovoľnom poistení musíte získať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred dňom pôrodu. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započíta doba platenia DNP. Ak ho chcete po čase zrušiť, nesmie Vám vzniknúť nové nemocenské poistenie, lebo automaticky zanikne ochranná lehota. Alebo potom uplatniť nárok na tehotenské/materské z nového nemocenského poistenia ak vznikne. Aj pri odovzdaní žiadosti o tehotenské už musíte mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, aby vznikol nárok na tehotenské. Prepočítajte si tie dni.

Ja by som ešte pouvažovala nad tým, že osoba dobrovoľne poistená nemusí platiť poistné v čase PN, OČR a pod. Keď už by ste dosiahli 270 dní nemocenského poistenia a mali by ste napr. zdravotné problémy súvisiace s tehotenstvom, alebo aj iné, mali by ste nárok aj na PN. Vtedy platiť DNP už nemusíte, stačilo by ho nezrušiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka