Vznikajú mi nahlasovacie povinnosti voči úradom, keď získam certifikát z NBS?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

začala som pracovať v jednej firme, ktorá rieši úvery, hypotéky, PZP. Pracujem na skrátený úväzok a po 3-mesačnej skúšobnej dobe si mám spraviť testy do NBS, aby som mala certifikát.

Keď si urobím testy v NBS a dostanem certifikát, budú ma úrady brať ako živnostníka?

Vznikajú mi nejaké nahlasovacie povinnosti voči úradom?

Budem musieť platiť odvody?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte dve možnosti:

  • Daňovník, ktorý vykonáva činnosť finančného sprostredkovania na základe písomnej zmluvy s finančnou inštitúciou a je vedený v registri NBS, zaradí príjmy z takto vykonávanej činnosti medzi príjmy podľa § 6 ods.2 písm. d) zákona o dani z príjmov, a to príjmy sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov. V tomto prípade ide o činnosť sprostredkovateľa podľa osobitných predpisov - bez živnostenského listu.

  • Fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie, na ktoré má vydané živnostenské oprávnenie, zaradí príjmy z vykonávanej činnosti medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods.1 písm. b) zákona o dani z prímov.

Je na Vás, či si vyberiete sprostredkovanie podľa osobitných predpisov, alebo na základe živnosti. Je potrebná registrácia na Daňovom úrade - DIČ.

Živnostník alebo iná SZČO - finančný sprostredkovateľ sú povinní platiť odvody do zdravotnej poisťovne hneď. Výnimkou sú SZČO, ktoré vykonávajú zároveň aj závislú činnosť sú zamestnanci.

Podmienkou platenia odvodov do sociálnej poisťovne je výška príjmov z podnikania, ktoré živnostník dosiahol za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (rok), resp. SZČO zo svojej vykonávanej zárobkovej činnosti. Či ich budete platiť sa Vás bude týkať až nasledujúci rok po podaní daňového priznania podľa výšky Vášho príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka