Vzniká otcovi dieťaťa nárok na dovolenku počas materskej dovolenky?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

nástup na materskú bol 5.10.2023 a ukončenie bude 31.3.2024.

Vzniká otcovi dieťaťa nárok na dovolenku počas materskej dovolenky?

Ak áno, koľko dní?

Na personálnom tvrdia, že nárok nevzniká.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno. Otcovi sa dovolenka môže krátiť, ak nepracoval z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky v zmysle § 166 ods. 2.

Otec síce čerpá materské, z pozície Zákonníka práce ak sa jedná už o staršie dieťa požiadal o čerpanie rodičovskej dovolenky.

Ak ale čerpal otcovskú dovolenku = § 166 ods. 1, vtedy sa dovolenka nekráti.
§ 166 viď. link:
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#166

S prianím pekného dňa,
Lenka