Vzniká nárok na dovolenku aj počas materskej?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

v roku 2021 som od januára - júla pracovala a minula všetky dni dovolenky.
Od 1.8.2021 som bola do 16.12.2021 PN.

Od 17.12.2021 do 1.8.2022 som bola na materskej, potom klasika rodičovský.
1.5.2024 som nastúpila na polovičný úväzok.

Nabehla mi nejaká dovolenka počas materskej?

Ak áno, tak koľko dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Za rok 2021 ste mali celoročný nárok, záleží koľko dovolenky ste čerpali za rok 2021.
Na PN ste boli kratšie ako 100 pracovných dní, tým pádom sa krátiť nebude.
Za rok 2022 ste boli na RD cca 103 pracovných dní, teda Vám môžu krátiť celoročný nárok iba o 1/12, nárok bude 11/12 z celoročnej dovolenky.
Za rok 2023 ste boli iba na RD, nárok = 0.
Za rok 2024 bude záležať koľko dní odpracujete.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne (20 dní).

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

Prepočet si spravíte napr: 20/12 x 11 = zokr. 18,5 dňa = v tomto prípade nárok na 11/12 z celoročného nároku.

Viď:
https://www.materska-dovolenka.sk/narok-na-dovo...

S prianím pekného dňa,
Lenka