Vzniká mi nárok na materskú pri druhom dieťati?

Zodpovedané
9. júl 2023

Deň deň,

mám 25 rokov, som druhýkrát tehotná a zároveň som druhý rok na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom. Tehotná som ostala v 4. ročníku na VŠ v roku 2021. Dcéru som porodila na začiatku 5. ročníka VŠ a v júni 2022 som štúdium úspešne dokončila. Nárok ma materskú mi nevznikol, keďže som nemala nemocenské odvody, ale od začiatku 4. mesiaca tehotenstva som poberala tehotenské štipendium. Medzitým som nebola nikde zamestnaná, kde by za mňa boli odvádzané nemocenské odvody.

Vzniká mi nárok na materskú pri druhom dieťati, ak by som sa zamestnala teraz?

Vzniká mi nejaký nárok na tehotenskú dávku ako bolo pri prvom dieťati tehotenské štipendium?

Ak by mi nárok na materskú nevznikol, na materskú by mohol ísť otec dieťaťa, ktorý je otcom obidvoch detí. On by poberal materskú na druhé dieťa od jeho narodenia.

Zanikol by mi nárok na rodičovský príspevok prvého dieťaťa?

Nie sme manželia, dcéra má jeho priezvisko.

Za odpovede ďakujem

Dobrý deň,

nárok na tehotenské štipendium už nebudete mať, lebo zaniká skončením štúdia. To ste už ukončili.

Nepíšete kedy by ste mali nastúpiť na novú materskú. Pokiaľ splníte 270 dní nemocenského poistenia (zamestnanie, DNP) budete mať nárok na materské.

Môže požiadať otec dieťaťa o materské, ale súbežne sa nedá poberať aj materské aj rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka