Vzniká mi nárok na materskú dávku?

Zodpovedané
1. aug 2023

Dobrý deň,

do konca februára som bola zamestnaná. Momentálne som na podpore a tehotná. Termín pôrodu je 1.decembra a od 13.10.2023 pôjdem na materskú dovolenku.

Vzniká mi nárok na materskú dávku?

Mám ochrannú lehotu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, kedy Vám pracovný pomer začal a kedy ste otehotneli.
Ale ak ste otehotneli ešte počas trvania pracovného pomeru a najneskôr do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru), môžete mať nárok na materské z ochrannej lehoty.
Zároveň potrebujete splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka