Vzniká mi nárok na materské a tehotenský príspevok, keď som dala v práci výpoveď?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

bola som zamestnaná od 01/2015 do 06/2023. Avšak 06/2020 som nastúpila na materskú a následne rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej som sa nevrátila do práce, ale dala som výpoveď. Momentálne som na úrade práce, snažíme sa o dieťa.

Ak by som otehotnela, vzniká mi nárok na materské a tehotenský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské (dobrovoľné nemocenské poistenie alebo zamestnanie), alebo byť v ochrannej lehote.

Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Nárok by Vám momentálne nevznikol, nie ste nemocensky poistená, ani v ochrannej lehote. Pokiaľ ste neaktivovali nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru , t.j. nečerpali ste aspoň deň dovolenku. Ak ste čerpali dovolenku a aktivovali takto nemocenské poistenie pred RD a ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia pracovného pomeru, mohli by ste byť v ochrannej lehote. Potrebovali by ste sa zamestnať, alebo byť dobrovoľne poistenou osobou. Následne prepočítať počet dní nemocenského poistenia ako som uviedla vyššie.

S prianím pekného dňa,
Lenka