Vyradenie z evidencie a nástup na materskú. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
30. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som opýtala na situáciu v prípade, ak som po skončení pracovného pomeru išla na úrad práce (už tehotná) a evidovala sa tam.

Ak ma vyradia z evidencie z nejakého dôvodu, tak ako môžem ďalej postupovať, aby som si nenarušila vypratanie materskej dávky?

Čítala som, že ak si budem niečo aktívne sama platiť, tak môžem prísť o pôvodnú materskú.

Viete mi poradiť postup v tomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by Vás vyradili, mohli by ste ísť na PN do nástupu na materskú. PN neovplyvní výpočet materskej.

Ak by ste sa registrovali na dobrovoľné poistenie a DNP by trvalo kratšie ako 26 týždňov, materská dávka by sa vypočítala z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka