Výpoveď počas rodičovskej a nástup na novú materskú. Ako postupovať?

Zodpovedané
5. júl 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a v robote by sa mali dostávať výpovede. Vraj preberajú aj záväzky nejaké (zlúčenie firiem) - prekážka na strane zamestnávateľa. Ešte oficiálne nedali nič vedieť. Zistila som však, že som tehotná.

Ako postupovať, keď by som mala ísť na reťazovú materskú?

Budem mať nárok na tehotenské a materskú dávku?

Na prvú materskú som nastúpila v 3/2022 na rodičovskéj by som mala byť so synom do 4/2025.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží aká situácia nastane.

Ak sa prevádza časť zamestnávateľa, alebo ak sa prevádza úloha, činnosť, alebo časť k inému zamestnávateľovi, nedochádza k zániku pôvodného zamestnávateľského subjektu. Iba tá konkrétna časť prechádza k inému zamestnávateľskému subjektu, na ktorého prejdú aj práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ako zamestnanec by ste o tejto zmene mali dostať Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu, pokiaľ by sa Vám nemenili podstatné náležitosti pôvodnej zmluvy (miesto výkonu, druh práce, pracovná doba, mzdové podmienky). V tomto prípade by ste mali nárok na materské, pracovný pomer by pokračoval. Ak by sa výrazne zmenili pracovné podmienky, alebo niečo s čím nebudete stotožnená, nemusíte s nimi súhlasiť. V takom prípade by mohlo ísť o výpoveď z nadbytočnosti.

Ak by Vám skončil pracovný pomer, tak o materské môžete požiadať z ochrannej lehoty, ale už nepôjde o reťazový pôrod. Pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením terajšieho pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. A ak by sa platilo nemocenské poistenie nad 90 dní, výpočet materskej by bol z tohto nového zamestnania.

Ak by ste čerpali dovolenku v terajšom zamestnaní pred skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. V tomto prípade by ste mohli požiadať o materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka