Vypočítali mi správne dovolenku po materskej?

Zodpovedané
Včera o 20:40

Dobrý deň,

prosím o radu a výpočet nároku na dovolenku po návrate z materskej. Som s kolegyňou v podobnej situácii, ale kolegyňa mala po návrate do práce nárok na 50 dní dovolenky a ja iba na 35. Na materskú dovolenku som nastúpila 2.3.2022. Dcéra sa narodila 13.4.2022. Na rodičovskú dovolenku som nastúpila od 26.10.2022 a späť do práce na plný úväzok od 1.10.2023 doteraz.

Vypočítali mi správne dovolenku po materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2022 ste mali celoročný nárok na dovolenku = 20 dní (ak ste mali menej ako 33 rokov). Nekráti sa, neboli ste na RD kratšie ako 100 pracovných dní.
Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.
Za rok 2023 ste boli na RD cca 186 pracovných dní, od 1.10 - 31.12. bolo viac ako 60 pracovných dní, tým pádom máte nárok na dovolenku. Za neodpracovaných 184 - 204 dní je krátenie je o 5/12, zostane teda 7/12 z celoročného nároku na dovolenku. 25/12*7 = zaokr. 15 dní dovolenky.
Spolu 20+15 = 35 dní.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka