Vypočíta sa mi materské z hrubej mzdy akú som mala počas dočasnej služby?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala vo veci nároku na materské po skončení pracovného pomeru, ktorý bol uzavretý na dobu určitú. Začiatkom minulého roka som nastúpila do dočasnej štátnej služby na daňovom úrade, dočasná služba mi skončí v júni tohto roku. Som len vo veľmi počiatočnom štádiu tehotenstva, čiže pôrod bude až niekoľko mesiacov po skončení mojej dočasnej služby. Budem mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia, avšak nie som si úplne istá, či budem mať nárok na materské.

Viem že pri skončení pracovného pomeru napr výpoveďou plynie ochranná lehota, ale toto je iný prípad. Tu ide o vopred dohodnutú dobu skončenia pomeru.

Ak aj budem mať nárok na materské, vyráta sa mi z hrubej mzdy akú som mala počas dočasnej služby?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú. Po jeho skončení budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty. Otehotneli ste počas trvania nemocenského poistenia, ktoré trvá viac ako 270 dní.

Ak ste nastúpili do pracovného pomeru k 1.1.2023, o materské požiadate v roku 2024, materská sa bude počítať z celého roku 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka