Vyplývajú mi s prechodom na rodičovskú dovolenku povinnosti?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

čoskoro mi končí MD. Mám TPP a od začiatku roka 2022 som zároveň SZČO. Budem prvý raz podávať daňové priznanie.

Vyplývajú mi s prechodom na RD nejaké ďalšie povinnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

§ 166 odsek 3 Zákonníka práce:
Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás, či budete platiť preddavky. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

Vznik povinnosti platenia sociálnych odvodov sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok.

Daňové priznanie podávate elektronicky.

S prianím pekného dňa,
Lenka