Vychádza mi po ukončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu?

Zodpovedané
13. okt 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ak som po ukončení TPP v ochrannej dobe (na 5. deň) nastúpila na PN, zároveň som otehotnela, tak materská a tehotenský vzniká z ochrannej lehoty?

Je lepšie vyčerpať podporu do nástupu na materskú, alebo ostať na rizikovom?

Budem mať po ukončení RD nárok na podporu v prípade, že si ju nevyčerpám teraz pred MD?

TPP skončil v júli, trval 7 rokov. Teraz som v 6. týždni, teda v ochrannej lehote do 180 dní.

Spĺňam nárok na tehotenské a materské?

Mám ísť na úrad práce teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, budete mať nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.Otehotneli ste do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, (skončenia pracovného pomeru) a splníte aj 270 dní nemcoenského poistenia - uvádzate, že pracovný pomer trval 7 rokov.

Zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru.
Súbeh dávky v nezamestnanosti a rodičovského príspevku tou istou osobou nie je možný. Po skončení poberania rodičovského príspevku by Vám už nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a počas PN Vás na ÚPSVaR nezaregistrujú. Ak ste ale na rizikovom a PN by ste predčasne ukončili a išli by ste sa zaevidovať na ÚPSVaR, mohli by Vás z ÚPSVaR posielať na pohovory kvôli voľným pracovným miestam aj napriek zdravotným komplikáciam. Ani súbeh dávky v nezamestnanosti a PN nie je možný.

Ešte by sa dalo zaregistrovať na ÚPSVaR po skončení materskej a rodičovský príspevok by mohol poberať otec dieťaťa (pri nepoberaní materskej len v "nižšej" čiastke).

S prianím pekného dňa,
Lenka