Viem si v daňovom priznaní spätne požiadať o daňový bonus?

Zodpovedané
24. sep 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi trvá od roku 2012. Dňa 9.11.2023 nastupujem na materskú dovolenku.

Z čoho mi bude vypočítaná materská dávka?

V novembri a decembri nebudem mať (postačujúcu) výplatu na daňový bonus na dieťa.

Viem si oň spätne v daňovom priznaní ďalší rok požiadať?

Za zvyšné mesiace v budúcom roku už nebudem mať nárok na daňový bonus?

Môže partner, ktorý nie je otcom dieťaťa, na ktoré poberám daňový bonus, ale žijeme spolu v jednej domácnosti, požiadať o daňový bonus aj na toto dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na materskú nastúpite v roku 2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022. Vypočítaná bude z príjmu zo zamestnania v roku 2022.

Po skončení roka môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, kde si môžete douplatniť nevyplatený daňový bonus (DB) za mesiace kedy budete na materskej (v 2023). Žiadosť o ročné zúčtovanie sa podáva do 15. februára. Výška DB sa prepočíta podľa celoročného príjmu a bude záležať koľko ste zarobili. Alebo podáte Daňové priznanie, v ktorom sa spraví prepočet DB.

V roku 2024 aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, potrebujete mať zdaniteľný príjem. Teda iný príjem ako materské, či rodičovský príspevok.

Partner by mohol požiadať o DB na Vaše dieťa z iného vzťahu jedine vtedy, ak by ste sa s terajším partnerom zosobášili. V takomto prípade by mal nárok na daňový bonus Vašich všetkých detí.

Podmienku dieťaťa druhého z manželov by splnil a jednalo by sa o dieťa, ktoré žije s daňovníkom v domácnosti. Pokiaľ nie ste manželmi, tak nárok na DB bude mať iba na spoločné dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka