V súčasnosti som na úrade práce a otehotnela som. Vzniká mi nárok na materské?

Zodpovedané
24. sep 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som úspešne maturovala a následne sa stala externou študentkou na vysokej škole. V súčasnosti som však na úrade práce a otehotnela som. Termín pôrodu je v januári 2025.

Vzniká mi v tomto prípade nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne nie, nakoľko potrebujete mať ešte aj aktívne nemocenské poistenie, alebo byť v ochrannej lehote. Napr. dobrovoľným poistením túto podmienku by ste splnili a takisto záleží, koľko dní by sa započítalo z ukončeného štúdia do potrebných dní 270 nemocenského poistenia za posledné dva roky do pôrodu, okrem doby dobrovoľného poistenia.

Overte si situáciu v Sociálnej poisťovni.

S prianím pekného dňa,
Lenka