V marci 2024 sa vraciam späť do práce. Ako by sa mi v prípade tehotenstva počítala materská dávka?

Zodpovedané
4. feb 2024

Dobrý deň,

od decembra 2021 som bola na materskej, následne rodičovskej dovolenke. V marci 2024 sa vraciam späť do práce. Pracovnú zmluvu mám od 2013 na neurčito.

Ak by som otehotnela a nástup na materskú by bol v roku 2024, z čoho by sa mi počítalo materské?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak pôjdete na MD v roku 2024, rozhodujúcim obdobím je rok 2023. Zamestnávateľ by mal nahlásiť pravdepodobný vymeriavací základ. Teoreticky ak ste ale pred novou materskou už pracovali, SP môže vychádzať zo skutočného príjmu, ktorý by ste zarobili do nástupu na MD, ak by to bolo dlhšie obdobie ako 1 celý mesiac.

Ak by ste nastúpili na materské v 2025, vtedy by sa vychádzalo z príjmu roka 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka