V máji som ukončila štúdium na vysokej škole. Musím sa ešte zamestnať, keď chcem mať nárok na materské?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

v máji som úspešne ukončila štúdium na vysokej škole. Čítala som, že od januára sa bude rátať aj štúdium do potrebných 270 dní. S manželom plánujeme druhé dieťa.

Keby som otehotnela v decembri, musím sa ešte zamestnať?

Aktuálne nemám žiadnu platnú pracovnú zmluvu, zmluva mi skončila počas terajšej materskej. Teraz má dcérka 2 roky.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské je vtedy, ak ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom mali nemocenské poistenie najmenej 270 dní.

Do tejto lehoty sa po novom započíta aj štúdium na strednej a vysokej škole, ak štúdiom ste získali príslušný stupeň vzdelania.

Zároveň je potrebné mať aktívne nemocenské poistenia alebo byť v ochrannej lehote, čo momentálne nespĺňate. Dobrovoľným nemocenským poistením, alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka