V akej výške by som mala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, keď plánujeme bábätko?

Zodpovedané
Dnes o 08:01

Dobrý deň,

plánujeme bábätko, materskú budem čerpať z DNP. Chcem sa prosím spýtať na postup, keď chcem čerpať aj maximálnu sumu tehotenského.

Koľko pred počatím je potrebné sa prihlásiť do SP?

Ak by som chcela mať maximálnu materskú v roku 2025, teda 2 115,70 EUR za jeden mesiac, ktorý má 30 dní, respektíve 2 186,20 EUR za mesiac, ktorý má 31 dní, koľko si potrebujem platiť mesačne DNP?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského/materského. Vymeriavací základ sa dá z aktívneho DNP zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

Výšku poistného si vypočítate cez link:
https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby/kalkula...
Zadáte typ 3.

Výška materskej je 75% z DVZ. Maximálny VZ = 2608 EUR.
Poistné počítané z vymeriavacieho základu 2608 EUR.
Poistné na nemocenské poistenie: 114,75 EUR.
Poistné na starobné poistenie: 469,44 EUR.
Poistné na invalidné poistenie: 156,48 EUR.
Poistné do rezervného fondu solidarity: 123,88 EUR.
Poistné celkom: 864,55 EUR.

Na DNP sa musíte prihlásiť najneskôr 26 týždňov pred začatím čerpania dávky (tehotenského, materského). Pokiaľ sa prihlásite na DNP ešte pred otehotnením, tak 26 týždňov pred nástupom na materské stihnete. Ak budete platiť DNP kratšie ako 26 týždňov, t.j. pred nástupom na tehotenské, materskú, tak dávky sa vypočítajú z minimálneho vymeriavacieho základu.

V oboch prípadoch platí, že 270 dní nemocenského poistenia budete mať získaných ku dňu podávania žiadostí (PN, tehotenské, materské) z DNP + ukončených nemocenských poistení za posledné 2 roky pred podaním konkrétnej žiadosti o dávku. Neuvádzate predchádzajúce ukončené nemocenské poistenia, treba si aj tie pozrieť a prepočítať.

S prianím pekného dňa,
Lenka