V 7/2023 začnem platiť odvody ako SZČO. Budem môcť poberať dávku PN a OČR?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

od 8/2022 som živnostníkom a zamestnávam 10 ľudí. Som na rodičovskom príspevku, nepracujem. Prišiel mi papier zo SP na platenie odvodov. Doteraz som neplatila žiadne odvody.

Keď si začnem platiť odvody do SP od júla 2023, budem môcť poberať PN v prípade choroby?

Budem môcť mať OČR na staršie dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

Sociálna poisťovňa Vám na základe podaného Daňového priznania za rok 2022 oznámila, že ste sa za SZČO stali povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne od 01.07.2023. Tým pádom ste nemocensky už poistená a v prípade potreby môžete poberať PN, či OČR.

S prianím pekného dňa,
Lenka