Uznali by mi vyšší rodičovský príspevok?

Zodpovedané
3. jún 2024

Dobrý deň,

som po dvoch reťazových pôrodoch, kde som poberala materskú aj rodičovský príspevok. Pri druhom dieťati som prerušila zamestnanie a čerpala podporu v nezamestnanosti, lebo na materskej bol manžel potom. Bola som na úrade práce a teraz znova čerpám rodičovský. V novembri mi končí a som opäť tehotná. Pôrod bude v septembri a hrozí mi, že budem poberať nižší rodičovský. Som nezamestnaná.

Ak sa zamestnanám v pôvodnom zamestnaní a splním podmienku 90 dní, budem poberať materskú dávku?

Vychádza to len na jeden mesiac, keďže by som išla do zamestnania od decembra a nastúpila by som na materskú až v marci. Vychádza tam asi len mesiac poberania materskej.

Uznali by mi vyšší rodičovský príspevok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bez konkrétnejších informácii Vám neviem zodpovedať na otázku. Je potrebné vedieť, či vôbec budete mať nárok na materské. Záleží kedy Vám skončil pracovný pomer a presnejší termín pôrodu.

Ak má byť pôrod v 09/2024, tak materské máte možnosť poberať 6 týždňov pred pôrodom. Ak budete mať na ňu nárok, len požiadate o odňatie rodičovského príspevku a nie potrebné čakať do marca nasledujúceho roka. Či je nutné sa zamestnať a na ako dlho, alebo dobrovoľne sa poistiť, bez bližších informáci neviem posúdiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka