Trvalý pracovný pomer na dobu určitú a nevyčerpaná dovolenka. Ako postupovať?

Zodpovedané
11. aug 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP s dobou určitou do konca októbra 2024. Zostala som tehotná a na rizikovej PN. Zamestnávateľ ma navádza, aby sme ukončili pracovný pomer dohodou skôr. Tvrdí mi, že o nijaké peniaze neprídem. Avšak mám zostatok dovolenky 23 dní.

Pokiaľ zostanem v pracovnom pomere do konca októbra, musí mi preplatiť túto dovolenku?

Viem, že ak by som podpísala dohodou, automaticky sa tohto nároku vzdávam.

O aké výhody by som ešte prišla, ak podpíšem dohodu o ukončení skôr?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpaná dovolenka sa prepláca vždy pri skončení pracovného pomeru. Tú Vám preplatia v každom prípade, ak ale ukončíte pracovný pomer skôr, tých dní z celoročného nároku bude menej. Ak by ste ukončili pracovný pomer napríklad k 31.8.2024 mali by ste nárok na 8/12 z celoročného nároku, ak 15.9.2024 tiež 8/12, ak 30.9.2024 už 9/12, pokiaľ by ste ku dňu ukončeniu pracovného pomeru neboli na PN dlhšie ako 100 pracovných dní, ináč by sa mohla dovolenka ešte krátiť.

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne (20 dní).

S prianím pekného dňa,
Lenka