Tehotná študentka na rodičovskej dovolenke. Ako to bude s materskou?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

tento rok mám na konci mája magisterské štátnice. Termín pôrodu mám 6.8.2024 a nástup na materskú dovolenku by bol na konci júna. Momentálne som však na rodičovskej dovolenke. Pred nástupom na rodičovskú dovolenku 22.3.2023 som pracovala na skrátený úväzok, avšak materskú som o 30 dní poistenia nestihla. Nebola mi priznaná, pretože mi 30 dní chýbalo.

Doplní sa mi tentokrát tých 30 dní z ukončeného štúdia, alebo si musím platiť nejaký mesiac dobrovoľné nemocenské poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste na rodičovskej dovolenke, teda Vám stále trvá pracovný pomer, budete mať nárok na tehotenské/materské.

Ak sa Vám skončil pracovný pomer, a poberáte iba rodičovský príspevok, ukončené štúdium sa Vám započíta do potrebných dní nemocenského poistenia. Potrebujete mať ešte aj aktívne nemocenské poistenie (alebo byť v ochrannej lehote). Dobrovoľným poistením túto podmienku splníte.

Ak by ste skôr porodili ako ukončili štúdium, nárok na materské by Vám nevznikol.

S prianím pekného dňa,
Lenka