Súbežný TPP a SZČO. Môžem mať počas materskej otvorenú živnosť?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Rád by som ešte doplnil, že som volal do Sociálnej poisťovne a spýtal sa na to. Tam mi povedali, že mám podať z oboch súbežne, pričom by to malo vyzerať takto:

  • Zo živnosti bol odpracovaný celý minulý rok 2023, takže sa ráta vymeriavací základ z celého minulého roka.
  • Z nového TPP bolo odpracovaných minimálne 90 dní, takže sa ráta vymeriavací základ z tohto obdobia.

A vraveli, že ak mi bude priznané z oboch, tak sa mi sčíta vymeriavací základ z jedného a z druhého. To znamená, že napr. zo živnosti vyrátajú 25 EUR, z TPP vyrátajú 70 EUR a výsledok bude 85,7425 EUR. To je maximum.

Rozumiem tomu správne?

Urobil som si ešte nejaký research a malo by to vyzerať takto:

  • Na novom TPP odpracovať aspoň 90 kalendárnych dní.
  • Pred nástupom na materskú pozastaviť živnosť, v ktorej bolo za predchádzajúce obdobie odpracované minimálne 270 dní.

Následne by sa materská mala rátať len z TPP, kde je vymeriavací základ vyšší. Čo je za mňa v poriadku.

Môžem si potom počas materskej znovu otvoriť živnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v SP dobre povedali a aj zdôraznili, že súbeh by nastal iba vtedy, ak by ste splnili podmienky pre obe nemocenské poistenia. Čo nesplníte a ak by ste požiadali z oboch, uprednostnili by materské z VZ SZČO, nakoľko za SZČO máte splnených 270 dní nemocenského poistenia nepretržite.

Ak chcete aby sa Vám materská počítala iba z TPP, a aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP, z ktorého sa bude platiť nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú už nemôže byť aktívna. Prerušenie živnosti treba oznámiť do SP. Ako ste napísali, je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Vám ako otcovi = iný poistenec, sa započíta doba iba už ukončených nemocenských poistení. Požiadate o materské iba z TPP.

Obnoviť živnosť viete kedykoľvek. Najskôr však po podaní žiadosti o materské z TPP.
Zároveň Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie. Obnovenie živnosti sa do SP nahlasuje. Následne SP Vás vyzve na preukázanie akým spôsobom sa staráte o dieťa počas Vašej neprítomnosti, keď pracujete. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama.

Nemôžete mať príjem iba z TPP, z ktorého budete na MD.

S prianím pekného dňa,
Lenka