Stratím nárok na podporu, keď dám sama výpoveď?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

zamestnávateľ mi doručil žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou napísanú tak, že sama dávam výpoveď. Som na RD s druhým dieťaťom (reťazová materská) a na RD mám byť ešte celý 1 rok. Zamestnávateľ sa vyjadril, že bude aj tak rušiť celú firmu.

Pracovala som tam 3,5 roka a plus teraz 5. rok som na materskej dovolenke.

Ešte rok mám poberať rodičovský príspevok a potom teda by som chcela ísť na podporu, keďže ešte syn nebude chodiť dovtedy do škôlky.

Nestratím nárok na podporu, keď dám sama výpoveď?

Ako mám postupovať?

Ďakujem.

Dobrý deň,

takú dohodu neodporúčam podpísať. Pokiaľ podáte výpoveď vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.

Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Ďalej záleží od toho, akou formou sa skončí pracovný pomer.
Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak bude mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov.
d) Štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.
d) Štvornásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov.
e) Päťnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Neodporúčam podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru. Ak nebude čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Pokiaľ požiadate o podporu o rok, stále splníte podmienku v posledných štyroch rokoch pred zaradením byť poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky (bez ohľadu spôsobu ukončenia pracovného pomeru).

S prianím pekného dňa,
Lenka