Stačí si aktivovať nemocenské poistenie 3 mesiace pred materskou?

Zodpovedané
3. júl 2024

Dobrý deň,

od 1.7.2023 - 30.6.2024 som pracovala vo firme na TPP. Od 1.7.2024 nastupujem na úrad práce, s priateľom sa chceme snažiť o bábo. Ak to vyjde do pol roka, tak materskú budem mať z ochrannej lehoty. Ak by to nevyšlo, tak od 1.1.2025 by som si chcela založiť živnosť a využívať výhody neplatenia odvodov, keby materskú začnem poberať v roku 2025.

Stačí si 3 mesiace pred materskou aktivovať nemocenské poistenie tým, že si odvediem do sociálky vyššiu sumu a z tejto sumy sa mi bude počítať materská?

Podmienku 270 dní by som mala splnenú, keďže som pracovala v rokoch 2023 - 2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

za SZČO nebudete osobou povinnou platiť sociálne (ani nemocenské) poistenie. Ak by ste chceli mať vyššiu materskú, museli by ste sa dobrovoľne poistiť a platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z vyššej čiastky. Ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského.

S prianím pekného dňa,
Lenka