Stačí oznámiť koniec rodičovskej dovolenky zamestnávateľovi len písomne?

Zodpovedané
28. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom správneho postupu. 22.1.2024 dovŕši syn 3 roky a mala by som nastúpiť do práce. Som však opäť tehotná. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 5.5.2024. Predchádzajúce tehotenstvo skončilo potratom, preto mi lekárka neodporúča vrátiť sa do práce.

Postačí, ak zamestnávateľovi oznámim písomne koniec RD (telefonicky som tak už urobila) a následne pošlem od 23.1.2024 PN?

Musím ešte niekde oznámiť koniec rodičovskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľovi je potrebné oznámiť tehotenstvo písomnou formou spolu s lekárskym potvrdením. Informujte zamestnávateľa nielen o tom kedy sa skončí RD, ale aj o tom, že po skončení RD nastúpite na PN. Plus nástup na novú MD.

PN-ky sa už vystavujú elektronicky, zamestnávateľovi sa zobrazí ePN po prihlásení sa do eslužby SP. Všetky zmeny oznamujete len zamestnávateľovi.

Zamestnávateľ nemôže s tehotnou zamestnankyňou skončiť pracovný pomer výpoveďou (iba vo výnimočných situáciach), keďže sa na ňu podľa zákona vzťahuje ochranná doba.

S prianím pekného dňa,
Lenka