Spĺňam podmienky na vyššiu materskú dávku?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

poberám na syna predĺžený rodičovský príspevok kvôli zdravotným dôvodom do 31.1.2025. Vtedy už bude mať 4 roky. Rodičovský mi predĺžili na 1 rok.

Momentálne som opäť tehotná, termín pôrodu mám 11.2.2025. Zamestnaná už nie som, pracovný pomer mi skončil 12/2020. Mám možnosť nastúpiť od septembra do práce, avšak bolo by to len na 4 mesiace, keďže by som musela už nastúpiť na materskú dovolenku 6 týždne pred pôrodom.

Je nejaká možnosť, aby som poberala materskú alebo vyšší rodičovský?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na poberanie rodičovského príspevku od narodenia dieťaťa.

Nárok na tehotenské a materské Vám nevznikne. Síce aktívne nemocenské poistenie budete mať, ale za posledné dva roky pred pôrodom nestihnete byť 270 dní nemocenského poistenia. Išlo iba to iba v prípade, ak by ste mali ešte iné nemocenské poistenie, a to napr. nejakú dohodu, ktorá by do nástupu na materskú trvala 5 mesiacov plus nové zamestnanie od septembra, aby sa dokopy odvádzalo nemocenské poistenie viac ako 270 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka