Spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia a vznikne mi nárok na materské?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

od 2/2021 do 2/2024 som bola na rodičovskej dovolenke so starším dieťaťom. Predtým som bola dlhodobo zamestnaná v zahraničí, mala som teda bez problémov nárok na materské a potom aj vyšší rodičovský príspevok. Tento pracovný pomer bol ukončený v 9/2021.

Nastúpila som do novej práce na Slovensku 3.11.2023 – práca na plný uväzok. Krátko na to som otehotnela. Predpokladaný termín pôrodu mám 12.08.2024, nástup na materskú dovolenku je 1.7.2024.

Spĺňam v mojom prípade podmienku 270 dní nemocenského poistenia?

Vznikne mi nárok na materské?

Podľa mojich výpočtov nárok vzniká až 31.7. 2024.

Ako sa postupuje v takom prípade?

Čaká sa na dátum pôrodu alebo nárok na materskej nevzniká?

Ďakujem

Dobrý deň,

počíta sa 270 dní do pôrodu.

Keď požiadate o materskú 1.7. a k danému obdobiu Vám nevznikne ešte 270 dní nemocenského poistenia, materskú Vám síce neschvália, ale bude sa čakať na pôrod. Po pôrode nárok na materské znovu prepočítajú a dodatočne po splnení Vám ju uznajú spätne.

S prianím pekného dňa,
Lenka