Som živnostníčka a nespĺňam 270 dní nemocenského poistenia. Ako získam materské?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

som živnostníčka, ktorej bude do pôrodu chýbať cca mesiac do povinných 270 dní nemocenského poistenia.

Existuje nejaká možnosť ako získať materskú?

Napríklad doplatenie, dvojité poistenie v isté dni...

Ďakujem

Dobrý deň,

ste SZČO s povinným platením odvodov do Sociálnej poisťovne? Ak áno, dobrovoľne sa už pripoistiť neviete, ale môžete uzavrieť pracovnú zmluvu (so skráteným úväzkom) alebo dohodou s nemocenským poistením na vykrytie potrebných dní.

Ak ukončené nemocenské poistenie (napr. pracovný pomer) a aktuálne nemocenské poistenie (SZČO s povinným platením odvodov do SP), z ktorého sa uplatní nárok na tehotenské trvajú súčasne určitý čas, dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

S prianím pekného dňa,
Lenka