Som v ochrannej lehote, keď som tehotenstvo oznámila písomne?

Zodpovedané
11. okt 2023

Dobrý deň,

dostala som výpoveď a výpovedná lehota mi končí 23. novembra. Som tehotná.

Som v ochrannej lehote, keď som tehotenstvo oznámila písomne?

Bude platná ku dňu nástupu na materskú dovolenku?

Premýšľam aj nad variantou, že zo zamestnania odídem uplynutím výpovednej doby. Termín pôrodu je začiatok mája 2024. Som zamestnaná od novembra 2020.

Mám nárok na materské?

Ako moc to ovplyvní výšku dávky, keď budem od novembra vedená na úrade práce?

Budem mať nárok aj na tehotenské?

Bude sa jeho výška počítať na základe výmeru z úradu prace alebo hrubej mzdy z predchádzajúcich mesiacov.

Ďakujem

Dobrý deň,

kedy ste odovzdali oznámenie o tehotenstve potvrdené aj od lekára? Pred výpoveďou alebo až po?

Ak ste to stihli pred, zamestnávateľ nemôže s tehotnou zamestnankyňou skončiť pracovný pomer výpoveďou, keďže sa na ňu podľa zákona vzťahuje ochranná doba. Iba v určitých prípadoch, napr. by zamestnávateľ skončil svoju činnosť. Ak ste oznámenie o tehotenstve odovzdali až po doručení výpovede, výpoveď platí.

Budete mať nárok na tehotenské aj materské, pracovný pomer trval dlhšie ako 270 dní. Ak sa skončí pracovný pomer, tak z ochrannej lehoty. Podpora neovplyvní výšku materskej, bude sa počítať iba z príjmu zo zamestnania. Presný výpočet bude závisieť od toho kedy sa pracovný skončí, (príp. bude pokračovať).

S prianím pekného dňa,
Lenka