Som tehotná a v práci mi ponúkajú novú funkciu. Rátala by sa mi materská dávka z nového platu?

Zodpovedané
15. aug 2024

Dobrý deň,

som na začiatku tehotenstva a predpokladaný pôrod bude v roku 2025. Teraz mám malú mzdu, ale spĺňam 270 dní odvodov do Sociálnej poisťovne. Už dlhšie mi v práci ponúkajú novú funkciu, kde je mzda o dosť vyššia.

Ak by som ju prijala teraz, rátala by sa mi materská dávka z toho nového platu?

Alebo mi musia dať výpoveď a na novo ma zamestnať?

Stačí len prejsť na nové funkčné miesto, keďže to bude v tej istej firme?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ na materskú nastúpite v roku 2025 a zmení sa Vám pozícia a výška platu, tak rozhodujúce obdobie bude celý rok 2024 od 1/2024 do 12/2024.

Ak by Vám ukončili pracovný pomer, následne uzatvorili nový, s inou pracovnou pozíciou, s iným platom, potom sa bude materské počítať iba z tohto nového pracovného pomeru. A to od vzniku pracovného pomeru ak sa odvedie nemocenské poistenie za viac ako 90 dní do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka