Som povinná si čerpať dovolenku, keď som dostala výpoveď?

Zodpovedané
19. sep 2024

Dobrý deň,

po rodičovskej dovolenke sa vraciam do práce. Vzhľadom na to, že nemajú moju pôvodnú pozíciu, tak mi bola ponúknutá výpoveď s odstupným. Ja som zamesnávateľovi oznámila mesiac vopred, že sa vraciam a chcem si do konca mesiaca vyčerpať dovolenku. To sú 4 dni mi povedali. S tým súhlasili, vypočítali mi starú dovolenku 49 dní.

Personálna mi išla chystať papiere k poslednému v mesiaci. No dnes mi volala, že chcú, aby som si dočerpala viac dovolenky, lebo jej mám veľa.

Môžu mi to prikázať?

Majú na to vôbec právo?

Podľa akého práva?

S tým, že by som potom chcela ísť na podporu na úrad práce a bojím sa, že keď budem čerpať viac dovolenky, tak mi nebude vychádzať maximálna podpora.

Nesúhlasím, aby som si čerpala viac dní dovolenky.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Čiže po skončení RD čerpáte dovolenku. Je to na dohode na Vás dvoch ako dlho, kedy sa vrátite z RD a takisto kedy Vám skončí pracovný pomer. Túto informáciu neuvádzate.

S prianím pekného dňa,
Lenka