Som povinná platiť daň z príjmov, keď som na rodičovskej a prenajímam byt?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa len informovať ohľadom dani z príjmu FO za rok 2023, kde podľa Vášho vzorca mi vychádza, že by som nemala platiť daň.

Som na rodičovskej dovolenke, prenajímam byt v Košiciach. Z prenájmu prijímam mesačne 480 EUR, výdavky sú 241 EUR. Ak som dobre čítala, tak by som neprekročila sumu:

https://uzitocna.pravda.sk/peniaze/clanok/69779...

Ďakujem

Dobrý deň,

príjmom z prenájmu nie je nájom ponížený o výdavky, ale celý finančný obnos, ktorý Vám platí nájomca. Tento príjem je oslobodený od dane z príjmov pokiaľ by nepresiahol sumu 500 EUR.

Ak by bol Váš celkový príjem z prenájmu za minulý rok nižší ako 500 EUR, prenajali ste napr. jeden mesiac v roku = 480 EUR, nájomne by bolo menej ako 500 EUR, nie ste povinná zaplatiť daň.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR. Ak ste boli na rodičovskej dovolenke a iný príjem okrem prenájmu nemáte, potom pokiaľ nepresiahnete z tohto príjmu 2461,41 EUR, tiež daň neplatíte. Napr. platili Vám nájomné za 6 mesiacov, t.j. 480 x 6 = 2880 EUR, odpočítate oslobodených 500 EUR = 2380 EUR, nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ani platiť daň. Ale ak Váš príjem bol za celý rok, t.j. mesačne 480 x 12 = 5760 EUR, odpočítate 500 EUR oslobodených = 5260 EUR, máte povinnosť podať daňové priznanie.

S prianím pekného dňa,
Lenka