Som po rodičovskej dovolenke v ochrannej lehote?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

prvé dieťa dovŕši 3 roky v novembri 2024. Pred pôrodom som pracovala a bola mi priznaná maximálna materská. Chceli by sme druhé dieťa a počula som, že ak chcem mať takú materskú ako som mala, tak musím nastúpiť na druhú materskú najneskôr do dovŕšenia 3 rokov prvého dieťaťa. Čiže do ukončenia RD.

Je to tak?

Čo ak to nestihnem?

Teda budem tehotná ale RD už skončené.

Čo musím urobiť, aby som neprišla o materskú a mala ju v pôvodnej výške?

Vykryť to PN, alebo dočerpať dovolenkou?

Aké sú možnosti?

Som po RD v ochrannej lehote?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľovi je potrebné oznámiť tehotenstvo písomnou formou a to spolu aj s lekárskym potvrdením.

Zamestnávateľ nemôže s tehotnou zamestnankyňou skončiť pracovný pomer výpoveďou (iba vo výnimočných situáciaách), keďže sa na ňu podľa zákona vzťahuje ochranná doba.

Pokiaľ by išlo o rizikové tehotenstvo, tak rovno po skončení RD je vhodné ísť na PN (platenú) a materskú nebudete mať nižšiu ako tú predchádzajúcu (ak ste počas RD nemali iný príjem).

S prianím pekného dňa,
Lenka