Som nezamestnaná a tehotná. Príde mi automaticky nižší rodičovský príspevok?

Zodpovedané
19. nov 2023

Dobrý deň,

dcéra dovŕšila 28.10. 2023 tri roky a ja som momentálne tehotná. Termín pôrodu mám 23.12.2023. Do SP som zaniesla žiadosť o materské, na ktorú som mala nastúpiť 11.11.2023.

Nárok na materské nemám, keďže počas prvého tehotenstva s dcérou mi bol ukončený pracovný pomer. Som nezamestnaná.

Neprídu mi žiadne peniaze za december?

Alebo mi príde automaticky nižší rodičovský príspevok?

Treba si ísť žiadať o rodičovský príspevok, alebo to príde automaticky na druhé dieťa, ktoré sa teda narodí v decembri?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tým, že prvé dieťa dosiahlo 3 roky, k 1.11.2023 rodičovský príspevok zanikol. Ak nemáte nárok na materské, podáte novú žiadosť o rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Priložíte rodný list dieťaťa, potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka