Som nezamestnaná a poberám rodičovský príspevok. Budem mať nárok na materské?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

od júna 2024 som na rodičovskej dovolenke a v júli mi v práci dali výpoveď.

Ak by sme s manželom čakali druhé dieťa v tomto období, mala by som materskú takú akú som mala s prvým dieťaťom?

Nemusíme počkať 270 dní?

Je vôbec možné mať nárok na tú istú materskú, keď som momentálne nezamestnaná a iba poberám rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (6/2024), mohli by ste mať nárok na materské z ochrannej lehoty. Nemuseli by ste odrobiť nových 270 dní. Materské by sa ale počítalo z rozhodujúceho obdobia roka 2023, nakoľko pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2023 a skončil počas roka 2024. Materská by nemusela vyjsť rovnaká ako predchádzajúca.

Ak by ste sa medzi časom zamestnali, potom by ste mali nárok materské z nového zamestnania. Tam by záležalo, že koľko dní by ste odpracovali. Materská by sa Vám počítala vždy už nanovo, podľa situácie aká by nastala.

S prianím pekného dňa,
Lenka