Som na rodičovskej a mám aj dohodu. Môžem si otvoriť živnosť?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

chcela by som predávať tovar na internete, som však na rodičovskej dovolenke a mám aj dohodu.

Ako je to so živnosťou, tvorbou faktúr a so všetkým s tým spojeným?

Môžem mať živnosť, keď mám popri rodičovskej aj dohodu?

Musím dohodu zrušiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj popri RD môžete pracovať u iného zamestnávateľa a mať aj živnosť. Ak práca nemá konkurenčný charakter, súhlas od zamestnávateľov nepotrebujete.

Po založení živnosti, daňový úrad Vás zaregistruje na daň z príjmu. Pošle Vám oznámenie s DIČ so zoznamom bankových účtov pre úhradu daní. Pre živnostníkov je povinná elektronická komunikácia s daňovým úradom.

Okrem jednoduchého účtovníctva si môžete uplatňovať preukázateľné daňové výdavky:

  • vedením daňovej evidencie,
  • uplatňovať daňové výdavky formou paušálnych výdavkov.

Vedenie Jednoduchého účtovníctva je len jeden zo spôsobov uplatňovania preukázateľných (skutočných) daňových výdavkov. V jednoduchom účtovníctve je vždy dôležitý príjem a výdavok a rozdelenie, či patria medzi ovplyvňujúci základ dane.

Ku všetkým spomínaným možnostiam budete potrebovať Vami vystavené faktúry a ich úhrady. Predpokladám, že Vám budú platby uhrádzať na Vami uvedený účet. Tým pádom výpisy z bankového účtu. Ak máte nejaké výdavky, ktoré súvisia s Vašou podnikateľskou činnosťou, môžete si ich ukladať a pri riešení základu dane v daňovom priznaní si následne vybrať spôsob, či Vám bude vhodnejší "paušál", daňové evidencia alebo jednoduché účtovníctvo.

Ak si uplatníte paušálne výdavky, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré sú povinné platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti. Toto zaplatené poistné a príspevky si môžete uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov je živnostník povinný viesť evidenciu o:

  • Príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov.
  • Zásobách a o pohľadávkach.

Medzi jednoduchým účtovníctvom a daňovou evidenciou je výhodnejšia daňová evidencia.

Pri akomkoľvek uvedenom spôsobe odporúčam využiť služby účtovníka alebo účtovnej firmy.

Potrebujete znalosti zo zákonov:

  • Zákon o dani z príjmov.
  • Zákon o účtovníctve.
  • Zákon o dani z pridanej hodnoty.
  • Postupy účtovania.
  • Zákon o sociálnom poistení.
  • Zákon o zdravotnom poistení.
  • A veľa iných zákonov.

S prianím pekného dňa,
Lenka