Som evidovaná na úrade práce. Mám nárok na materské?

Zodpovedané
13. sep 2023

Dobrý deň,

môj pracovný pomer trval od 2.1.2018 - 31.8 2020. V roku 2020 v auguste som aj porodila prvé dieťa. Dostávala som materské. Po dovŕšení 3 roka dieťa som vedená na úrade práce od 9.8. 2023.

Ak by som v tomto roku otehotnenala, mala by som právo na materské a tehotenský príspevok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri tehotenstve s druhým dieťaťom potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte. Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Ak by ste otehotneli hneď, momentálne ani jednu z podmienok nespĺňate.

S prianím pekného dňa,
Lenka