Sme mikro účtovná jednotka a niektoré náklady máme zaúčtované na účte 381. Ako postupovať?

Zodpovedané
29. okt 2023

Dobrý deň,

prebrala som účtovníctvo a niektoré náklady sú zaúčtované na účte 381 i napriek tomu, že sme mikro účtovná jednotka. Sú to naozaj zanedbateľné čiastky.

Musím takto aj ja účtovať už do konca roka, alebo môžem začať všetko dávať priamo do nákladov?

Je možné, zostatok na účte 381 preúčtovať hneď do nákladov tohto roka, alebo toto by sa nemalo?

Pokiaľ je napr. doména na budúce obdobie na 381, ale budeme ju rušiť, tam sa prosím ako postupuje v prípade dobropisu, tam sa to musí tiež alikvotne zúčtovať aj cez tú 381?

Ďakujem

Dobrý deň,

účtovanie v priebehu roka by sa meniť nemalo, ak ste účtovníctvo prevzali počas roka. Ak ste prevzali k 1.1, môžete postupovať podľa svojej smernice.

V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami.

S prianím pekného dňa,
Lenka