Skončila mi pracovná zmluva a poberám rodičovský. Ako získam druhú materskú?

Zodpovedané
20. jan 2024

Dobrý deň,

mám 13-mesačnú dcérku. Na materskú som nastúpila 10/2022, dcérka sa narodila v decembri. Pracovná zmluva mi skončila 31.12.2022. Teraz poberám rodičovský príspevok.

Aké mám možnosti, keby som chcela v prípade druhého bábätká nárok na materské?

V akom prípade by mi tento nárok mohol vzniknúť?

V prípade dobrovoľného poistenia by som si musela koľko mesiacov pred pôrodom platiť?

Je možné si začať platiť odvody ako samoplatca a potom ísť prípadne na PN?

Je to možné mať PN, keď je žena na rodičovskej dovolenke a nemá pracovnú zmluvu ani neni vedená na úrade práce?

Teraz mi teoreticky žiadny nárok na materské nevzniká, keďže nemám pracovnú zmluvu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri tehotenstve s druhým dieťaťom potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Pri materskom stačí sa prihlásiť na DNP mesiac pred tehotenstvom, hrozí tu ale riziko predčasného pôrodu, ideálne dva - tri mesiace pred tehotenstvom.

Ak by ste išli na PN, to sa pri DNP aj poberaní rodičovského príspevku dá, ale tiež potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenie za posledné dva roky pred nástupom na PN. Záleží kedy by ste na PN nastúpili a či by sa dalo a stačilo by započítať do týchto potrebných 270 dní z obdobia pracovnej zmluvy z roku 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka