Rodičovský poberá manžel. Môžem sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako osoba starajúca sa o dieťa?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

dieťa má 2 roky, manžel poberá rodičovský a pracuje. Starostlivosť o dieťa zabezpečujem ja.

Môžem sa prihlásiť na zdravotnej poisťovne ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov, ak rodičovský príspevok na to dieťa poberá manžel?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel pracuje, je teda zdravotne poistený ako zamestnanec a nie je poistencom štátu kvôli tomu, že poberá rodičovský príspevok. V takomto prípade by ste sa mohli registrovať ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne.

\informujte sa aj priamo v zdravotnej poisťovni.

S prianím pekného dňa,
Lenka