Rodičovská, nástup do práce a ďalšie tehotenstvo. Ako dosiahnuť vysokú materskú dávku?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

14.5.2024 mám nastúpiť do práce čerpaním dovolenky 20 dní. Následne som mala ísť na neplatené voľno do augusta z dôvodu nástupu dieťaťa do škôlky.

Zistila som, že som tehotná a nástup na materskú by som mala mať koncom septembra. Mala som veľmi dobrú materskú pri prvom dieťati. Ale teraz po nástupe do práce nebudem mať taký plat, nakoľko to boli odmeny za výkon a to sa mi za tie dva mesiace nepodarí. Zamestnávateľ ešte o tehotenstve nevie.

Ako by som zase mohla mať takú veľkú materskú?

Mala by som takú dobrú materskú keby si dala predĺžiť rodičovskú dovolenku /nič nebudem dostávať od štátu/ a malý bude mať v máji 3 roky?

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby ste mali rovnakú vysokú materskú ako predošlú, ideálnou možnosťou je PN (pokiaľ by ste mali zdravotné problémy).

Ak by ste požiadali o neplatené voľno, predtým je dôležité čerpať dovolenku, aby sa Vám obnovilo nemocenské poistenie po ukončení rodičovskej dovolenky. Ak pôjdete na MD v roku 2024, rozhodujúcim obdobím je rok 2023. Zamestnávateľ by mal nahlásiť pravdepodobný vymeriavací základ.

Teoreticky, ak by ste ale pred novou materskou už pracovali, čerpali dovolenku, SP môže vychádzať zo skutočného príjmu, ktorý by ste zarobili do nástupu na MD, ak by to bolo dlhšie obdobie ako 1 celý mesiac. Mohla by vyjsť nižšia materská ako predošlé materské. Ak by ste ale hneď po skončení rodičovskej dovolenky išli na PN do nástupu na materskú, tiež by mzdárka nahlasovala pravdepodobný príjem. V tomto prípade by materská nebola nižšia ako tá predchádzajúca.

S prianím pekného dňa,
Lenka