Robila som iba 8 mesiacov. Aká bude moja výška daňového bonusu na dieťa?

Zodpovedané
2. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom daňového bonusu za rok 2022. Od 1.1.2022 do 31.8.2022 som bola zamestnaná. Môj príjem bol za toto obdobie 13 628 eur. Potom som bola na úrade práce až do konca uvedeného roka. Daňový bonus si dávam vyplácať ročne.

Aká bude v mojom prípade výška daňového bonusu na dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

dopíšte vek dieťaťa/detí, ak chcete vedieť presnejšie. Môžete si pozrieť podľa nasledujúcich riadkov:

Nárok na daňový bonus na rok 2022

Daňový bonus na vyživované dieťa predstavuje od 1.1.2022 do 30.6.2022

  • Na dieťa do 6 rokov veku sumu 47,14 eura mesačne.
  • Na dieťa nad 6 rokov veku do 15 rokov veku sumu 43,60 eura mesačne; nárok na uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa nevzniká v prípade, ak sa na vyživované dieťa poskytuje dotácia na podporu výchovy k stravovacích návykom dieťaťa podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v znení neskorších predpisov.
  • Na dieťa nad 15 rokov veku sumu 23,57 eura mesačne.

Daňový bonus na vyživované dieťa predstavuje od 1.7.2022 do 31.12.2022

  • 40 eur mesačne, ak vyživované dieťa dovŕšilo 15 rokov veku.
  • 70 eur mesačne, ak vyživované dieťa nedovŕšilo 15 rokov veku, a to iba v prípade, ak sa na vyživované dieťa neposkytuje dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v znení neskorších predpisov.

Nárok na daňový bonus podľa postupu od 1.7.2022 možno uplatniť najviac do výšky ustanoveného percenta z polovice základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, alebo ich úhrnu takto:
Počet vyživovaných detí - percentuálny limit polovice základu dane (čiastkového základu dane)
1 - 20%
2 - 27%
3 - 34%
4 - 41%
5 - 48%
6 a viac - 55%

S prianím pekného dňa,
Lenka