Reťazový pôrod a materská z DNP. Ako postupovať?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na rozhodujuce obdobie pre výpočet výšky materskej dávky. Bola som DNP počas roka 2021 (3 mesiace), 2022 (7 mesiacov), 1/2023 mi vznikol nárok na materskú dávku. DNP som počas materskej ponechala, skončilo mi DNP v 8/2023. Teraz nie som DNP.

Ak pôjdem na materskú opäť tento rok, potrebujem sa opäť prihlásiť na DNP, aby som bola počas nástupu na materskú nemocensky poistená a mala opäť nárok na materskú?

Ak by som sa prihlásila tesne pred nástupom na materskú, tak z akého obdobia sa mi bude rátať výška materskej dávky?

Ak by som sa stihla prihlásiť na DNP, 26 týždňov pred nástupom na materskú, že by sa mi rátala výška materskej dávky z tochto VZ, ktorý si stanovím tento rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili odvody DNP do SP (aj keď ste platili kratšie obdobie, a počas DNP by ste boli na PN). Maximálny vymeriavací základ pre rok 2024 je 2608 EUR mesačne = poistné 864,55 EUR za mesiac, maximálne materské = 85,7425 EUR na deň.

Ak by ste platili dobrovoľné nemocenské poistenie kratšie ako 26 týždňov, tak sa materské vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

Pokiaľ máte DNP aktívne tak pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch. Podstatné ale je, aby ste splnili 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka