Ráta sa obdobie poberania invalidného dôchodku do počtu odrobených rokov?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

mám 38 rokov a priznaný čiastočný invalidný dôchodok 50% od roku 2005. Nepracovala som cca 13 rokov, iba som poberala dôchodok v sume cca 180 EUR plus mínus. Posledné roky mám cca 208 EUR.

Ráta sa mi to do počtu odrobených rokov?

Ako sa počíta suma odvodov z invalidného dôchodku, keď človek pôjde na starobný, resp. minimálny dôchodok?

Mám postihnutie od narodenia, odrobila som cca 2,5 roka.

Tie roky sa mi rátajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

doba poberania invalidného dôchodku je obdobím dôchodkového poistenia.

Čo sa týka čiastočného ID, tak od 1. januára 2004 je obdobím dôchodkového poistenia aj doba poberania čiastočného invalidného dôchodku.

Sociálna poisťovňa Vám vypočíta výšku starobného dôchodku na základe určených pravidiel. Započítajú Vám obdobie na ID. Ak by Vám výpočet dôchodku vyšiel nižší, ponechajú Vám invalidný a môžete po čase znovu požiadať o prepočítanie výšky starobného dôchodku. Môže sa časom zvýšiť, napr. ak by ste ešte pracovali, získali dlhšie obdobie poistenia.

Pri výpočte je viacero faktorov, ktoré ovplyvnia výšku starobného dôchodku. Napr. či ste počas poberania ID pracovali. Do roku 2007 sa inak počítali osobné mzdové body ako od roku 2008. Zároveň platí, že osobný mzdový bod nebudete mať nižší ako ten, ktorý sa určil pri ID. Ešte sa určia aj jednotlivé valorizácie a či pôjde o predčasný starobný dôchodok, alebo starobný dôchodok.

Odporúčam sa informovať priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka