Prihlásila som sa na DNP. Budem mať splnenú podmienku 270 dní?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som si preveriť informácie. Do 31.10.2022 som mala aktívne DNP, čerpala som z neho materskú. Syn sa narodil 4/2022. Následne som prešla na RD, na ktorej momentálne stále som bez iných vedľajších príjmov.

Od 15.1.2024 som si opäť prihlásila DNP, nakoľko som zistila, že som opäť tehotná. Nepracovala som, teda moja nádej na materskú je asi iba z DNP. Termín mi vychádza pravdepodobne 4.9.2024. 6 týždňov pred termínom treba nastúpiť na materskú, čo je 24.7.2024.

Budem mať splnenú podmienku 270 dní?

Započítavajú sa aj dni z RD?

Ďakujem

Dobrý deň,

zo súčasného DNP nedosiahnete potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Sledujú sa posledné dva roky a uvádzate že ste mali DNP do 31.10.2022, overte si na Sociálnej poisťovni kedy Vám zaniklo nemocenské poistenie z DNP, či to bolo presne 31.10.2022. Ďalej záleží kedy ste sa registrovali na DNP, či to bolo pred 24.7.2022. Ak áno, mohli by ste súčtom z predchádzajúceho a aktuálneho DNP získať čosi nad 270 dní nemocenského poistenia a mohli mať nárok na materskú.

Počas poberania rodičovského príspevku ste nemali aktívne nemocenské poistenie, DNP ste zrušili, tým pádom tieto dni sa započítavať nebudú.

S prianím pekného dňa,
Lenka